Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur ? Ve Tedavi Yöntemleri

Sıradaki içerik:

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur ? Ve Tedavi Yöntemleri

sv

Buz Lazer Nedir? Kullanım Yerleri Nelerdir?

598 okunma

Buz lazer nedir? Sevgili kadınlar çoğumuz vücudumuzun çeşitli yerlerinde çıkan tüylerden; şikayet etmekte ve acısız ağrısız kurtulmanın yollarını aramaktayız. Bu makalemizde bu yöntemlerden biri olan buz lazer konusuna değineceğiz. Buz lazer, lazer araçlarının en yenisi, en ağrısızı ve teknolojik olarak da en gelişmiş lazer yöntemidir. Aynı zamanda buz lazer en zahmetsiz ve en hızlı sonuç alınmasını sağlayan lazer uygulaması olmaktadır. Buz lazer, 810 nm dalga boyuyla uygulanan kısa seanslı bir uygulama olmaktadır. Bu uygulamaya buz lazer denmesinin sebebi cihaz başlığındaki soğutma sisteminin -4°’ye kadar düşmesidir.

Buz lazerdeki bu sistem diğer lazerlerden farkli olarak ciltle temas ettiği takdirde cildi soğutarak rahatlatmakta ve dizeğer cihazlara oranla acısız uygulama yapılmaktadır. Çünkü buz lazer diğer uygulamalardan farklı olarak lazer ışınlarının cildi yakmadan uygulama yapılmasına olanak sağlamaktadır. FDA onaylı bu cihazla kadınların artık kabusu haline gelen istenmeyen tüylerden zahmetsizce ve ağrısızca en kısa sürede kurtulmaktadır ve mümkün bir hal almaktadır. Buz lazer uygulamasından önce kıllar iyice kısaltılmalıdır. Bu işlem için cilt ve kıl tipinize uygun olarak jilet veya tıraş makinesi kullanılabilmektedir. Buz lazer kıllı bölgenin büyün bir alanını etkilemekte ve o bölgedeki tüyler en geç 1-2 hafta içerisinde dökülmektedir. Bu yüzden buz lazer istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kısa ve etkili yollarından birisi olmaktadır.

Buz Lazer Nasıl Kullanılmaktadır ?

Lazer tedavisinde kullanılan ekipmanlarda bulunan diod lazer kıl köklerine ve onları besleyen çeşitli yapılara etki eden bir ısıyla tahrip etmektedir. Buz lazer cihazlarından biri olan İtalyan mantis marka cihaz 3 farklı modda çalışabilmektedir. Tercihe göre klasik tek tek atış yapan modu, darbeli kısa atış modu ve ütüleme lazer denilen düşük dozda ve saniyede 10 atıl yapan bir tür son teknoloji buz lazer cihazı olmaktadır. Bu seçeneklerden kıl yapısına ve cilt tipine en iyi uyum sağlayacak olan mod seçilmektedir. Bu cihaz diod lazer sayesinde cildinize asla zarar vermemektedir.

Çünkü diod lazer cildin epidermis denilen en üst tabakasında en az seviyesinde emilen bir lazer türüdür. Ayrıca buz lazerdeki başlığın -4°’ye inmesi işlem sırasında cildin zarar görmesini engellemektedir. Fakat bütün bu uygulamalar sonucunda lazer yanıklarından kaçmak yine de mümkün olmamaktadır. Bu yüzden buz lazer mutlaka uygun şartlar altında bir uzman doktor kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca buz lazerde uygun doz ve uygun cihaz seçimi de çok önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiği sürece ciltte yanık oluşmadı açısından uygulama hiçbir risk taşımamaktadır.

Buz Lazer İşe Yarıyor

Motion tekniğine sahip buz lazer cihazı cilt üzerinde ütü yapılır gibi gezdirilmektedir ve uygulanmaktadır. Bu esnada kıllar kademeli seviyede ısınmaktadır. Kademeli ısıtma ile en üst enerji seviyelerine çıkılabilmektedir. Konforlu bir masaja benzeyen uygulama özellikle açık tende ve ince kıllar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Aynı zamanda işlem uygulanmaktadır buz lazerdeki başlığın kontak soğutma sistemi devrede olduğu için tüylerden ağrısız ve acısız kurtulmak mümkün olmaktadır. ICE teknolojisi cildin uzun süreli ve etkili bir şekilde soğuyup rahatlamasına olanak tanımaktadır. Buz lazerdeki soğuma sistemi safir bir uçla sağlanmaktadır. Safir uç tene değdiği takdirde soğuk etkiyle cildi rahatlatmakta ve acı hissini de en az seviyeye indirmektedir.

Buz Lazer Vücudun Hangi Alanlarında Kullanılır ?

Lazerin ütüleme tekniğinin bulunmasıyla kadın ve erkeklerin farklı bölgelerindeki istenmeyen tüyler alınabilmektedir. Buz lazerle herhangi bir ağrı ve yan etkinin bulunmaması sebebiyle erkeklerin göğüs ve sırt bölgelerinde kıl tahribatı yapılır. Fakat bu tür yerlerde kılların derin bir yerleşim yeri vardır. Bu yüzden bu bölgelerde daha yüksek bir enerji kullanılmaktadır. Buz lazer ve ütüleme modunda diğer lazerlerden farklı olarak seans süreleri oldukça kısadır. 12*12 mm çapında başlığı ve ütüleme modunda saniyede 10 atış yapması dolayısıyla sırt, göğüs, bacak ve vücudun geniş bir bölümü taranmaktadır.

Bu yüzden buz lazer günümüzde en hızlı lazer olarak bilinmektedir. Diyot lazerin en önemli özelliği kalın ve derin tüylerde de çok kullanışlı ve etkili olmasıdır. Bu yüzden tüyleriniz ne kadar kalın ve derin olursa olsun çok güzel sonuçlar almak oldukça mümkün olmaktadır. Aynı zamanda diyot lazer yüz bölgesinde bulunan ince ve açık renkli bölgelerde de daha tercih edilir bir yöntem olmaktadır. Ayrıca buz lazer uygulaması bütün cilt tiplerine uygun olup dört mevsim rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Ustalık Ve Tecrübe Gerektiriyor

Peki Buz Lazer Uygulaması Kalıcı Olur Mu Yoksa Yeniden Yapmak Gerekir Mi?

Belki de buz lazer hakkında en çok merak edilen konu bu olabilir. Buz lazer kalıcı mıdır, yoksa tekrar edilmesi gerekmekte midir? Buz lazer kıl köklerini kalıcı olarak tahrip etmektedir. Haliyle uygulanan bölgede bir daha kıl çıkmamaktadır. Yani buz lazer epilasyon kalıcı bir sonuç vermektedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken husus seansların düzenli olarak takip edilmesidir. Seanslar tamamlanıp kıl kökleri tamamen yok edilmezse zayıflayan kıl kökü zamanla tekrar güçlenip kıl üretecektir. Kadınlarda eğer hormonal bir bozukluk veya polikistik over rahatsızlığı bulunuyorsa yüz bölgesinde tekrar kıl çıkmaktadır.
Kadınlarda yüz bölgesi lazer yapmak için oldukça hassas bir bölge olmaktadır. Buradaki kıllara lazer uygulanacaksa kıllar gerekli kalınlıkta ve uzunlukta olmalıdır. Çünkü eğer çok açık renkli ve çok ince olurlarsa lazer bu kıllar; üzerinde uyarıcı etki yapmakta ve kıllar kalınlaşıp artabilmektedir. Bu yüzden yüzünüze buz lazer veya herhangi bir; lazer işlemi yapmadan önce uzman doktorunuzdan bunun için uygun olup olmadığınıza; dair bilgi almanız çok doğru olacaktır. Eğer yüzünüzdeki tüyler lazer için uygun değillerse sarartma gibi alternatif tedaviler önerilmektedir. Yüz bölgesi çok hassas olduğundan ve kıl kökü yapısından dolayı hızlı; uzadığından en uygun lazer yöntemi seçilmelidir. Aksi halde cildiniz zarar görebilmektedir ve buna bağlı olarak, tahrip olmaktadır.

Pürüzsüz Bir Cilt

Buz Lazer Yapacağım Nelere Dikkat Etmeliyim?

Buz lazerin hamilelik döneminde yapılması kesinlikle uygun bulunmamaktadır. Zaten hamilelik sürecindeki hormonal değişikliklerden ötürü istenilen sonuç da elde edilmemektedir. Buz lazer cihazları ile her mevsim ve her cilt tipine uygun; bir uygulama yapılıp harika sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Fakat bronzlaşmış cilde lazer yapılmamakta ve önerilmemektedir. Çünkü bronz tene lazer uygulanması yüksek yanık riskleri taşımaktadır. Fakat uygulamanın hemen ardından güneşlenip bronzlaşmak isteyenler muhakkak yüksek korumalı bir güneş kremi kullanmalıdır.

Buz Lazer Riskli Midir? Korkmalı Mıyım?

Buz lazer cildin üst tabakasına ve alt tabakadaki kıl köküne etki etmektedir. Sanıldığının aksine kanser riski taşımamaktadır. Çünkü radyoaktif dalga veya radyasyon değildir. Lazerler sadece yoğunlaştırılmaktadır ve bu bir ışık demetidir ve vücutta birikim yapmamaktadırlar. Kıl kökleri en fazla 4-5 mm derinin altında bulunmaktadır. Lazer ışınları da en fazla bu kadar derine inip; kıl köklerini ve etrafındaki hücreleri tahrip etmektedir. Bu yüzden iç organlara asla etki etmemektedir. Hamilelik dönemi dışında herhangi bir dönemde lazer uygulanması risk taşımamaktadır. Sağlık açısından buz lazerin hiçbir risk taşımadığı ispatlanmıştır. Tek risk uygulama sırasında oluşan yanıklar ve sonrasında oluşan cilt kararması olmaktadır.

İlgili Yazılar

Narin Ve Güzel Bir El İçin Neler Yapılmalıdır El Bakımı

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli