Buz Lazer Nedir? Kullanım Yerleri Nelerdir?

Sıradaki içerik:

Buz Lazer Nedir? Kullanım Yerleri Nelerdir?

sv

Gebelikte Şişkinliği Önleme

223 okunma — 02 Mart 2022 18:21

Gebelikte şişkinlik önleme, konusu hamile kadınlar için önem taşımaktadır. Çünkü hamilelikte şişkinlik hem hareket alanını kısıtlamakta, sağlığı etkilemekte hem de estetik olarak hoş bir görünüm yaratmamaktadır. Fakat bilmelisiniz ki şişkinlik hamilelik boyunca şişkinlik gayet normal bir durumdur. Çünkü vücudun ekstra kan ve sıvı üretmektedir. Bu sıvı doğum sırasında bu sıvıya ihtiyaç duyulmaktadır. Hamilelikte ayak, bilekler, bacaklar ve yüzde şişkinlik oluşmaktadır. Bu şişkinlikle başa çıkmak ve en aza indirgemek için önerilerimizden faydalanabilirsiniz.
Gebelikte şişkinlik ile başa çıkmanın ilk ve kolay yolu kompresyon çorabı ve rahat ayakkabılar giymektir. Hamilelik süresince şişkinlik genellikle ayakta ve ayak bileklerinde meydana gelmektedir. Bu yüzden rahat ayakkabılar seçilmeli ve doktora kompresyon çorabı konusunda danışılmalıdır. Ayağı sıkan ve rahat olmayan ve topuklu ayakkabılardan kaçınılması gerekmektedir. Şişkinliğe iyi gelecek bir diğer yöntem de soğuk kompres olmaktadır. Çünkü soğuk kompres hem şişkinliği önlemekte hem de ağrıları azaltmaktadır. Bu iş için soğuk bir havlu, peçeteye sarılmış bir buzla dolu bir torba veya marketten alabileceğiniz bir buz torbası kullanabilirsiniz. Fakat buz ve buz torbasının kesinlikle tene temasından kaçınılmalıdır.
Hamilelik süresince ayakta çok durmamaya dikkat edilmeli ayrıca oturduğunuz zaman da ayaklarınızı nasıl dinlendireceğinizi bilmelisiniz. Oturduğunuz zaman ayaklarınızı uzatın ve mümkünse uzanıp ayaklarınızı biraz yüksekte tutunuz. Gebelikte şişkinliği önlemek veya azaltmak için sıp bir havuzda bekleyin veya yürümeye çalışın. Sığ bir havuzda yürümek bacaklarınızı ve bileklerinizdeki dokuları sıklaştırmaktadır. Bazı kadınlarda ise şişkinliği ve ağrıları azaltmaktadır.

Gebelikte Şişkinlik

Bir Takım Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Gebelikte şişkinliği azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de yaşam stilinizi değiştirmek olacaktır. Örneğin artık yan yatmayı deneyin. Çünkü ağırlığınızı yan tarafa vermeniz vücudunuzdaki şişkinliği azaltacaktır. Ayrıca uyurken bacaklarınızı biraz yüksekte tutmanızda da fayda olacaktır. Hamilelik süresince tuz ve kafeini azaltmak şişkinliği önlemektedir. Çünkü gebelikte tuz ve kafein kullanımı şişkinliğe yol açmaktadır. Aynı zamanda bunların kullanımı yüksek tansiyon gibi gebelik üzerinde olumsuz etkileri olan rahatsızlıklara da yol açmaktadır. Bu yüzden genel olarak fazla tuz tüketiminden uzak durmak oldukça önem taşımaktadır. Bunu da işlenmiş gıdalardan uzak durup sofrada yemeklere ekstra tuz katmamakla başarabilirsiniz. Kafeinin hamileler üzerindeki etkisi henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da hamile insanların günde 200 mg’dan fazla kafein tüketmemesi önerilmektedir.

Egzersizler Yapmaya Dikkat Edin

Bol bol su içmek vücutta su tutulmasını önlemektedir. Vücuttaki suyun dışarı atılması ödem ve gebelikte şişkinliğin önlenmesi anlamına gelmektedir. Eğer hamileyseniz günde en az 10 bardak su içmenizde fayda bulunmaktadır. Seyahat etmek sadece hamile bireylerde değil normal bireylerde de şişkinliğe yol açmaktadır. Bu yüzden eğer hamileyseniz ve uzun bir seyahate çıkacaksanız bolca mola verip hareket etmeniz gerekmektedir. Vücudunuzdaki şişkinliği en aza indirgemek için egzersiz yapmak yararınıza olacaktır.

Gebelik

Aynı zamanda gebelikte egzersiz yapmak genel olarak da gebeliği sağlıklı geçirmek anlamına gelmektedir. Bu yüzden sağlık uzmanınızla birlikte siz ve bebeğiniz için en doğru egzersizleri seçmeniz önemlidir. Bacakları çalıştırmak şişkinliği önlemek için çok önemlidir. Hamilelik süresince sizi ve bebeğinizi yormayacak size iyi gelecek hem stresinizi azaltacak hem de sizi rahatlatacak bir aktivite olan yürümek oldukça faydalıdır. Ayrıca sizi zorlamayacak şekilde yapacağınız pilates, aerobik egzersizler ve hamile yogası da gebelikte şişkinliği önüne geçmektedir. Hamilelik süresince fazla sıcağa maruz kalmamaya özen gösteriniz. Hamileliğinizi sıcak yerlerde geçiriyorsanız klimaya erişiminiz muhakkak olmalıdır.

Doktorunuza Danışmayı Unutmayın

Doktorunuza vücudunuzdaki şişkinlikten bahsetmeyi unutmamalısınız. Gebelikte şişkinlik normal olsa da doktorunuzun bütün süreci eksiksiz takip etmesi gerekmektedir. Bu yüzden rutin doktor kontrollerinde vücudunuzdaki şişkinliği mutlaka anlatmayı unutmamalısınız. Ayrıca gebelikte aşırı şişkinlik yüksek tansiyon anlamına gelebilmektedir. Bu durum böbreklerinizi, plasentayı ve karaciğeri olumsuz etkileyeceğinden dolayı kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden karın etrafında bir şişkinlik, şişkinlikte ani artış, geçmeyen baş ağrısı ve görme şeklinde herhangi bir problem ile karşı karşıya kalındığında kesinlikle vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. Bazı durumlarda gebelikte şişkinlik ciddi ve acil bir problem taşımaktadır. Bu durum hamileliğinize ve size ciddi bir zarar verecek riskler taşıyabilmektedir. Bu yüzden nefes darlığı çekiyorsanız, göğüs ağrılarınız varsa ve eğer şişkinlik yaşanılan yere dokunulduğunda fazla sıcaklık hissediliyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli