Regl Dönemi Ve Başa Çıkma

Sıradaki içerik:

Regl Dönemi Ve Başa Çıkma

sv

Regl Dönemi Ve Başa Çıkma

663 okunma

Sevgili kadınlar biliyorsunuz ki regl her kadının kabusudur. Regl süresince kadınlar üzerinde hem duygusal hem de fiziksel etkileri vardır. Her ne kadar duygusal etkilerine müdahale edilmese de fiziksel etkilerine müdahale etmek çok da zor değildir. Biz de bu makalede kadınlara yardımcı olabilmektedir bir kaç yöntem sayacağız.

Düzenli egzersizler yapın

Düzenli Egzersiz

Regl döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim düzenli olarak kasılmaktadır. Rahime giden kan ve oksijen seviyesinin düşmesi nedeniyle kişiye göre çok şiddetli veya daha az şiddetli sancılar oluşmaktadır. Bu yüzden düzenli bir şekilde yapılan spor ve egzersizler endorfin salgılanmasını arttırarak regl dönemlerindeki sancıları azaltıcı bir rol oynamaktadır.

Bitki çayları tüketin

Bitki Çayları

Regl ağrısı içilen bitki çayları ile rahatlatabilmektedir. Özellikle bu dönemde içilen papatya çayı, rezene, ıhlamur, tarçın, kırmızı meyve çayları, nane limon çayı ve yeşil çay hem hazırlanma süresi kısa ve kolay olan hem de çekilen ağrıyı rahatlatan lezzetli çaylardandır. Bu çayların regl ağrısını hafifletmesinin yanında sakinleştirici ve ödem atmaya yardımcı etkileri de vardır.

Sıcak su torbası kullanın

Regl ağrılarında kadınların aklına gelen ilk ve çok etkili çözümlerden biri karın bölgesine, bel bölgesine ve ayaklara konulan sıcak su torbası veya sıcak havlu yöntemidir. Bu yöntem oldukça masrafsız kolay ve yüksek etkili bir çözümdür. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki o da suyun çok fazla sıcak olmamasıdır. Çünkü torbadaki olası bir delinme veya patlama vücutta yanıklara ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir.

Sağlıklı beslenin

Sağlıklı Beslenme

Regl döneminde hafif ama besin değeri yüksek yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir. Örneğin tuz vücutta ödeme sebep olduğundan dolayı regl döneminde ve bu döneme en az bir hafta kala tuz tüketimi azaltılmalıdır. Magnezyum içeren yiyecekler regl ağrılarını hafifletmektedir. Bu yüzden muz, kivi, kereviz, fındık, fıstık, ceviz, hurma, tahıl ürünleri gibi besinler tüketmek adet döneminizin biraz daha sancısız geçmesine olanak sağlayacaktır. Bu arada şunu da belirtmekte fayda vardır ki kafein tüketimi östrojen hormonu düzeyini arttırdığı için adet döneminde azaltılması önemlidir.

İstirahat edin ve stresten uzak durun

Düzenli Uyku Ve Dinlenme

Dinlenmek ve stresten uzak durmak her hastalıkta olduğu gibi regl döneminde de harika sonuçlar sağlamaktadır. Önemli rol oynamaktadır. Bu süreci eğer evde geçiriyorsanız battaniye, yatak ve sıcak içecekler sizin için hem harika hem de eğlenceli bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda stresle başa çıkma yöntemleri sizin için iyi bir yardımcı olabilmektedir.Vücudunuzu sıcak tutup sevdiğiniz aktivitelerle ilgilenmek size regl ağrınızı unutturabilmektedir. Seveceğiniz ve heyecanla izleyeceğiniz bir film ve sürükleyici bir kitap size önerebileceğimiz seçeneklerden bazılarıdır.

https://www.orkid.com.tr/kizlar-kosesi/reglim/regl-olmak-nedir/

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
avatar