Gebelikte Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Önerileri

Sıradaki içerik:

Gebelikte Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Önerileri

sv

Tarihe Yön Veren Kadınlar Güçlü Kadınlar

212 okunma — 18 Şubat 2022 00:20

Bilinmektedir ki tarih boyunca başarıdan başarıya koşmuş adınız tarihe altın harflerle yazmış ve bize hemen her konuda ilham olabilecek bir çok kadın vardır. Bu makalemizde o sayısız kadınlardan 5’ine yer vereceğiz. Her kadın özeldir.

RAHİBE TERESA

Rahibe Teresa

26 Ağustos 1910’da dünyaya gelen Agnes Gonca Boyacı, Arnavut kökenli sosyal hizmetler gönüllüsü insan hakları aktivistidir. Hayırsever Misyonerler’in kurucusudur. Hayırsever faaliyetlerinden dolayı kendisine 1979 yılında Nobel Barış ödülü verilmiştir. Bütün aile mirasını Kalküta’da açtığı bir barınakta yoksulları doyurmak için harcamıştır. Ölümünden sonra kilise tarafından aziz olarak ilan edilmiştir. Yalnızca elleriyle 30.000 kişiyi kurtardığı söylenmektedir.

MARİE,CURİE

MARİE CURİE

Marie Sklodowska Curie,radyoaktivite alanında öncü araştırmalar yapmış ve bu konuda Nobel ödülüne layık görülmüştür. Bir fizikçi ve kimyager olan Marie Curie toryum elementini keşfetti. Marie Curie Nobel ödülü almış, Avrupa’da doktora yapmış, Paris Üniversitesi’nde ders veren ve aynı üniversitede profesör ünvanı alan ilk kadın ve iki farklı alanda Nobel ödülü almış tek insandır.

COCO,CHANEL

COCO CHANEL

Coco,Chanel;Fransız moda tasarımcısı ve Chanel markasının kurucusu. İsmi “Time: yüzyılın en önemli 100 kişisi” listesinde de geçen tek moda tasarımcısıdır. Chanel sadece dünya kadınları değil Türk askerlerini de giydirmiştir.1930’lada Atatürk TSK’nın üniformalarını Chanel’e tasarlatmıştır. Ayrıca 1957 yılında Neriman Marcus Moda Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

BENAZİR,BUTTO

BENAZİR BUTTO

BenazirButto ;iki kez Pakistan başbakanlığı yapmış bir siyasetçidir. 1999-2007 yılları arasında sürgünde yaşayan Butto 18 Ekim 2007’de seçimlere katılmak için Pakistan’a geri döndü ve mitingler sırasında bir suikaste kurban gitti. Cinayete kurban gidene kadar erkek egemenliğini kırmak için mücadele etmiştir. Ayrıca ilk Müslüman kadın devlet başkanıdır unvanına sahiptir.

KLEO,PATRA

Kleopatra Temsili

Kleopatra,daha çok güzelliğiyle bilinen Mısır’ın Gülü büyük Roma ordusu ve İmparatorlarına rağmen Mısır’ı Roma’ya katmadan yönetmeyi başarmıştır. Asıl unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden dön e gelenler unutulmuş o yüzden sadece Kleopatra denmesi yeterli olmuştur. Kendisi 9 dil bilmekte ve tarihin en etkili kadın hükümdarlarındandır. Rivayete göre babası öldükten sonra eski bir Mısır geleneği olarak Mısır imparatorluğunun dağılmaması ve hanedanda kalması için kardeşiyle evlenip ülkesini kurtarmıştır. Kendisini Mısır tanrısı İsis’in reankarnasyonu olarak yiceltmişlerdir.

İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unuturlar ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmazlar.

Maya Angelou

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar