Elma Vücut Tipi Kadınlar Nasıl Giyinmelidir ?

Sıradaki içerik:

Elma Vücut Tipi Kadınlar Nasıl Giyinmelidir ?

sv

Tembellik Nedir? Tembellikten Nasıl Kurtulabilirim ?

373 okunma

Tembellik nedir? Tembellikten nasıl kurtulabilirim, değerli hanımlar yapacağımız işlerden kaçmak, günlük yoğunlukla bazen başa çıkamamak gibi durumlar insanı belirli dönemlerde tembelliğe sürüklemektedir. Eğer sizde kendinize tembellikten nasıl kurtulabilirim diyorsanız önerilerimize kulak vermenizi tavsiye ederiz. Her şeyden önce yapmanız gereken şey zihninizi toparlamak olacaktır. Tembellik yapmak istediğiniz zaman ayağa kalkın evin içinde gelip giderken veya bir kahve içerken zihninizi toparlayın. Ne olup bittiğine dair değerlendirmeler yapın. Neden tembel hissettiğinize yoğunlaşın. Tembellik bir problem değil bir problemin belirtisi olmaktadır.

Oturup güzelce tembelliğinizin nedenini düşünün. Acaba yorgun musunuz, sıkılıyor musunuz, bunalıyor veya korkuyor musunuz? Sizi durdurmak için karşınıza çıkan her şeyle yüzleşmekten korkmamak ve elinizden geleni yapmak iyi bir başlangıç olmaktadır. Tembelliğinizin ardındaki gerçek sorunu bulmaya yaklaştığınız zaman odaklanın ve sorunu çözmek için uğraşın. Örneğin, yorgunsanız kendinize biraz zaman ayırın ve dinlenin. Bunaldıysanız yapacaklarınızı nasıl daha küçük parçalara ayıracağınızı düşünün. Bunu düşünmek içlerinizi daha da basitleştirecektir. Bir derdiniz varsa ancak zamanla çözüleceğinin farkında olmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü isteyince üzüntü ve keder hemen gitmemektedir. Üzülmemek için kendinize çok baskı uygulamayın. Aksi takdirde bunalıma girebilirsiniz.

Tembellik Her Yerde

Tembellikten Kurtulmak İçin Düzenli Olun

Çevrenizdeki görsel bir karışıklık bile motivasyonunuzu düşürebilmektedir. O yüzden düzenli olmaya özen göstermek size iyi gelecektir. Eviniz, masanız, arabanız, ofisiniz gibi yaşam alanlarınızı düzenleyin. Motivasyonunuza etki edebilecek renk, ışıktaki yetersizlik veya herhangi başka bir şey bile sizleri tembel olmaya itmektedir. Her ne kadar dışa vurmasak da hepimizin içinden konuştuğu bir çok şey vardır. Bazen düşüncelerimiz davranışlarımızı bazen de davranışlarımız düşüncelerimizi yaratmaktadır. Önemli olan ise işi sağlama alıp olumsuz iç seslerden ve davranışlardan uzak kalmaktır. Herhangi bir konuda yetersiz olduğunuzu düşündüğünüz an olaylara olumlu yönlerden bakın. Çünkü herkes her işte çok başarılı olacak diye bir kaide asla olmamaktadır. Veya sabah az çalıştım öğlen olduğuna göre daha fazla çalışıp çalışkan davranabilirim demeniz zihinsel olumlama açısından mükemmel sonuçlar yaratmaktadır. Bu yüzden negatif düşüncelerden uzaklaşmak gerekmektedir.
Çoğu bireyler kendilerine günün yoğunluğu arasında durup gökyüzüne bakıp o güzelliği izleyecek kadar bile zaman ayırmamaktadır. Anı yaşayıp tadını çıkarmak yerine daima sonraki adımı düşünmek sizleri çabucak yoracaktır. Geçmişi ya da geleceği aklından geçirdiğini fark ettiğin an orda dur ve şimdiki ana geri dönmek gerekmektedir. O an her ne yaşıyorsanız dünyanın ne kadar da yaşanmaya değer olduğunun kanıtı olmaktadır. Bu yüzden bu hazzı yaşamak için kendinize şans tanıyın. Bazen durun ve elinizin altındaki şansları kullanmayı öğrenin. Şimdiki zamandan faydalanmayı öğrenmek gerekmektedir. Örneğin sabahları yatakta oyalanmak yerine güzel bir yürüyüşün sizlere ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz. Kendinize değer verin. Örneğin, işlerinizi bitirdikten sonra kendinizi mükellef bir kahvaltı ile ödüllendirin. Düşüncelerinizde daima olumlamalar yapın.

Tembellik Bir Hastalıktır Tedavisi Sizsiniz

Alarm Ertelemek Yanlıştır Tembelliği Tetikler

Yapılan araştırmalar alarmı ertelemenin kötü bir şey olduğunu göstermektedir. Yatakta fazla zaman geçirmek düşünülenin aksine enerjik değil daha yorgun ve halsiz hissedilmektedir. O yüzden yatakta fazla zaman geçirmeyin uyanır uyanmaz yataktan çıkın. Eğer kalkamıyor olmaktan şikayet ediyorsanız alarmınızı yatağımızdan uzakta bırakın sabah alarm sizi rahatsız edecektir. Kapatmak için yatağınızdan çıkmak zorunda kalacaksınız ve o esnada uykunuz kaçmış olacaktır. Eğer fiziksel bir sorununuz yoksa zıplamayı deneyin. Bu başlangıçta komik gelebilir. Ama daha sonra hem sizi zinde tutacaktır hem de bir miktar kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize ulaşabileceğiniz çok zor olmayan fakat önemli hedefler koyun. Yapacağınız işlerin küçüklüğü veya büyüklüğüne takılmadan listeleyin. Her birinin üzerinde ne kadar çalışacağınıza dair planlar yapıp zamanınızı ona göre değerlendirin. Yaptığınız listeyi öncelik sırasına göre yazmayı sakın unutmayın.

Tembellik Nedir ? İlgi Duyduğunuz İşleri Yapın

İlgi duyduğunuz işler ve etkinlikler yapmaktan asla kaçınmamalısınız. Hedeflerinizi zihninizde ön sırada tutmak için yaptığınız işe özen gösterin ve odaklanın. Hedef listenizi görebileceğiniz her yere yapıştırmanız sizin için motivasyon arttırıcı olmaktadır. Bunun için dekoratif ve süslü bir pano bile yapabilirsiniz. Yaptığınız her iş için ilgili yere tik atmayı sakın unutmayın. Tikler arttıkça durmak istemediğinizi ve neredeyse tembellikten kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Seçtiğiniz hedeflerin önünde duran sorunları daima değerlendirin. Sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıp çözüm odaklı yaklaşımlarda bulunun. Aksi takdirde hiçbir başarı oturduğunuz yerde sizi bulmayacaktır. Hedeflerini ve çözümleri zihninizde canlı tutmaya özen gösterin bu çözüme daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Alarmlar Ertelenmek İçin Yoklar

Tembellikten Kurtulmak İçin Pozitif Olumlamalar Yapın

Tembellikten kurtulmak için pozitif olumlamalar yapın. Kendinize her zaman ben yaparım deyin. Çünkü bu daima harekete geçmenizi sağlayacaktır. Çıkmaza girdiğiniz anlarda bile bunu söylemek sizi hareketlendirecek ve yerinizden fırlamanızı sağlayacaktır. Bir işi yapmanız gerekiyorsa asla ertelemeyin. Hemen kalkıp yapın. Bir kitap okunacaksa, bir yere gidilecekse, sevilen bir kişi aranacaksa veya arabanız yıkanacaksa kalkın ve yapın. Asla biraz sonraya bırakmayın. Çünkü oturduğunuz yerden hiçbir zaman refaha kavuşamazsınız. Bu tarz konular her zaman çaba, azim, zorluk ve acı var olmaktadır.

Ama hayat her zaman harikadır, şaşırtıcıdır ve yaşanmaya değerdir. Kendinizi motive etmek için sıkıldığınızda beş saniye kuralını uygulayın. Yani bir işten tam vazgeçecekken içinizden beşe kadar sayın. Bu sizi vazgeçmekten ve boş bahaneler uydurmakta kurtaracaktır. Yapılacaktır bu işlerin küçük parçalara bölünmesi çok önemlidir. Çünkü büyük işleri tamamen önünüze katarsanız hem çok yorucu bir hal almaktadır hem de motivasyonunuzu düşürebilmektedir. Yapılacak işi küçük parçalara bölmek aynı zamanda birden çok iş yapabilme olanağı tanımaktadır. Kendinize vaktim yok şeklinde boş bahaneler yaratmayın. Buradaki çözümlerden biri küçük olanın gücüne inanmaktır.

Tarihe Yön Veren Kadınlar Makalemizi Okumak İçin Tıklayın

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli