Hamilelik Egzersizleri Gebelikte Nasıl Spor Yapılır ?

Sıradaki içerik:

Hamilelik Egzersizleri Gebelikte Nasıl Spor Yapılır ?

sv

Topuklu Ayakkabının Verdiği Ciddi Zararlar Nelerdir ?

416 okunma — 21 Şubat 2022 20:32

Sevgili kadınlar, biliyorsunuz ki hayatın bir çok alanında topuklu ayakkabı giyen kadınlarla oldukça sık karşılaşmak mümkündür. Kadınlar iş gereği, sahip oldukları stil gereği, güzel görünmek uğruna, özgüvenli hissetmek için veya çevresindeki insanların dikkatlerini üzerine çekmek için topuklu ayakkabı çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu makalemizde şıklık uğruna rahatı, sağlığı ve konforu bir kenara bırakıp ilerde karşılaşılabilmektedir bu olan sorunları göze alarak giyilen topuklu ayakkabıların biz kadınlara olan zararlarını okuyacaksınız.

Topuklu Ayakkabının Zararlarını Aza İndirin

Ayak Sağlığı Çok Önemlidir

Topuklu ayakkabı giymenin sonucunda karşılaşılabilecektir bu sorunlardan biri ayakta oluşan şekil bozukluklarıdır. Özellikle sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar baş parmakta şekil bozuklukları, çekiç parmak ve parmaklar üzerinde nasıl oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sorunlara çeşitli tedavi yolları uygulandığı gibi ameliyatla da tedavi edilmektedirler. Ayrıca topuklu ayakkabı giyen kadınların ayakları zemini iyi kavramadığı ve sağlam basmadıkları için bilek burkulması da sık rastlanan sorunlardan biridir. Çok sık yaşanan bile burkulmaları bilek gevşekliği ve bilekte kireçlenmelere de sebep olmaktadır.
Uzun süreli topuklu ayakkabı kullanımlarında ayak tabanındaki yağ tabakası incelip ayak ağrıları baş göstermektedir. Topuklu ayakkabı giymek ayrıca tırnak problemlerine de sebep olmaktadır. Topuklu ayakkabı giyen hanımlarda tırnak batması ve buna bağlı olarak ciddi enfeksiyonlar gelişebilmektedir. Yüksek topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun ön kısmı öne doğru eğilmektedir ve omurganın hizası değişir. Kalça dengeyi sağlamak için sürekli bükülmek zorunda kalmaktadır. Böylelikle uzun süreli topuklu ayakkabı giyimlerinde kalça ağrıları oluşur. Ayrıca topuklu ayakkabı giymek dizlerin normalden daha fazla öne bükülmesi anlamına gelmektedir. Bu da ekstra baskı anlamına gelmektedir. Bu yüzden eklem ağrıları, sertlik ve sınırlı hareket açığı oluşan semptomlar arasında yer almaktadır.

Ciddi Ayak Sorunlarına Neden Olabiliyor

Topuklu Ayakkabı Giymeden Önce Ne Yapılmalıdır ?

Topuklu ayakkabı giymek maalesef omurga üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Omurganı kendine has bir eğriliği vardır ve bu eğrilik vücudun hareketlerinden kaynaklanan stresi azaltma görevindedir. Fakat topuklu ayakkabı giyildiği zaman bu eğrilik artar ve omurganın hizası değişir. Böylelikle aşırı kas kullanımı olur bu da sırt ağrılarına sebep olmaktadır.
Ayrıca topuklu ayakkabı giymek yürüme hızına, adım uzunluğuna ve yürüme şekline de olumsuz etki etmektedir. Topuklu ayakkabı giyildiğinde baldırlar kasılır ve kan damarları olması gerektiği gibi kan pompalayamaktadır. Ve ne yazık ki zamanla varis oluşmasına sebep olmaktadır. Ayrıca uzun süreli topuklu ayakkabı giymek dizler ve çevresindeki kaslarda oluşan aşırı gerginlik denge problemi yaşanmasına sebep olmaktadır.

Regl Dönemi Ve Bununla Başa Çıkma Yolları

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar