Düz Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler

Sıradaki içerik:

Düz Bir Vücut İçin Yapılması Gerekenler

sv

Yoga Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?

337 okunma — 26 Şubat 2022 17:16

Yoga nasıl yapılır faydaları nelerdir, adlı makalemizde sizlere bu konudaki ayrıntıları, incelikleri ve püf noktaları anlatacağız. Yoga nefes almaya odaklanan, rahatlamayı, zihinsel ve fiziksel iyilik halini amaçlayan bir egzersiz türüdür. Sağlıklı yaşamak, güç ve esneklik kazanmak, stres atmak için gayet uygun bir egzersiz türü olmaktadır. Zihin ve beden arasındaki uyumu yakalamayı amaçlayan yoga kasları güçlendirir, solunum sistemi ve kalp sağlığını destekler ve bağımlılık tedavisine yardımcı olmaktadır. Ayrıca stres, kaygı ve kronik ağrılara da iyi gelmektedir. Özellikle batıda bütüncül bir yaklaşım olarak tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak kabul edilmektedir. Yoganın toplamda 8 basamağı bulunmaktadır. Bu basamaklar sırasıyla;

 • ‌Yama: Kişinin kaçınması ve yapmaması gereken durumlar.
 • ‌Niyama: İradenin güçlenmesi için yapılması gerekenler.
 • ‌Asana: Vücudu esnek, dengeli ve kuvvetli bir hale getiren hareketler.
 • ‌Pranayama: Nefes ve enerji tekniklerinin uygulanması.
 • ‌Pratyahara: Duyuların dış dünyadan iç dünyaya yönlendirilmesi.
 • ‌Dharana: Konsantrasyon uygulamaları.
 • ‌Dhayana: Pozitif düşünce ve meditasyon hali.
 • ‌Samadhi: Bütünün idrak edilmesi, aydınlanma safhası.
Yoga Ruh Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Yoga ile uğraşın bu dalda ders veren hocalara Guru denmektedir. Guru seçilen yolda kişiye rehber edecek manevi öğretmen rolünde bulunan kişidir. Bireyler; Karma yoga, Bhakti yoga, Raja yoga, Tantra yoga, Hatha yoga veya Terapötik yoga türlerinden kendilerine en uygun olanını seçerek uygulamalıdırlar. Aksi halde güzel sonuçlar almak mümkün olmayabilmektedir. Yoga çeşitleri de aşağıda sıralanmaktadır.

 • Karma yoga: Hareketin yogası olarak bilinmektedir. Burada amaç egodan kurtulup ruhsal özgürlüğe ulaşmaktır.
 • Bhakti yoga: Sevgi yogası olarak bilinmektedir. Yaradılış kaynağına adanmaktadır bu karşılıksız ve koşulsuz yoldur.
 • Raja yoga: Bilgi yogası olarak bilinmektedir. Zihin kontrol altına alındığında bilincin en üst seviyelere çıkacağına inanılmaktadır.
 • Tantra yoga: Vücuttaki bütün enerjinin denge içerisinde harekete geçirilmesidir.
 • Hatha yoga: Ha “güneş” tha “ay” kelimelerinden oluşmaktadır. Amacı fiziksel bedenin kapasitesini arttırmaktır.
 • Terapötik yoga: Yapısal, fiziksel, duygusal ve ruhsal acıyı azaltmayı amaçlar.

Yogaya Başlamadan Önce Yapmanız Gerekenler

Yogaya başlamak için gün doğumu, gün batımı ya da alacakaranlık zamanları çok uygun zamanlardır. Fakat bazı hanımlar bu vakitleri bulması mümkün olmayabilmektedir. O yüzden kendiniz için en iyi zamanı sizin yaratmanız gerekmektedir. Yine de bu iş için en iyi zaman gününüzü pozitif bir enerjiyle geçirmeniz açısından sabah veya stresli bir günün sonunda gevşemek açısından akşamları yapmak size daha iyi hissettirecektir. Yoga yaparken sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçmek daha doğru olacaktır.

Seçeceğiniz yerde rahat hareket edebilmeniz gerekmektedir. Yoga sırasında konsantrasyon ve motivasyonunuzun bozulmaması açısından yoga esnasında kesinlikle hiçbir şey yiyip içmeyiniz. Eğer susayacağınızı düşünüyorsanız egzersizden önce veya sonra su içebilirsiniz. Yoga esnasında daha rahat hareket edebilmektedir bunun için hafif, ince ve uygun kıyafetler giymek daha doğru olmaktadır. Ayaklarınızın yerle temas edebilmesi açısından kesinlikle çıplak ayakla yoga yapmanız gerekmektedir. Kaymanızı engellemek ve daha rahat davranabilmektedir bunun için uygun bir battaniye veya yoga matı kullanılabilmektedir. Ayrıca arka fonda rahatlatıcı bir müzik çalması size iyi gelecektir.

Yogaya Başlamadan Önce Hazırlık Yapın

Yoga Nasıl Yapılmaktadır ?

Yoga seansları 45-90 dakika arasında sürmektedir. Bireysel bir egzersiz olduğu için bünye ve kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. İlk başlamada sık yapılması adaptasyonu arttırmaktadır. Yogaya ilk olarak nefes açma egzersizleri ile başlanmaktadır. Kontrollü bir şekilde ağız kapalı bir şekilde derin nefesler alıp daha sonra verilmektedir. Bu esnada pozitif düşünceler çağrılarak negatif düşüncelerden arınılır. Daha sonra fiziksel egzersizler yapılır. Bu esnada vücudunuzu dinleyin ve kendinize saygı gösterin. Vücudunuzun sizi yönlendirmesine izin vermek yoganın gereklerindendir. Yogadaki üçüncü ve son aşama dinlenme aşaması olmaktadır. Bütün egzersizleri yaptığınıza göre dinlenmeye ve meditasyon aşamasına geçmenizde bir sakınca bulunmamaktadır.

Yoga Yapmanın Yöntemleri

 • Pranayama: Yerde rahat bir pozisyonda oturulup bileklerin arka kısmı dizlere konulur. Daha sonra gözler kapalı bir şekilde nefes egzersizleri yapılmaktadır. Bu esnada ağız tamamen kapalı olmalıdır. Bu aşama 12 tur tekrarlanmaktadır.
 • Asana: Kas ve sinir hücrelerine odaklanarak dengeli bir enerji üretmeye yardımcı olmaktadır.
 • Mantra: Doğru tekrarlarla zihin kontrolü ele alınmaya çalışılmaktadır. Beyin uyarılarak endokrin sistemine yardımcı olacak titreşimler üretilmektedir.
 • Mudra: Belirli zihin durumunu geliştiren el hareketleridir.

Yoga Yaparken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer hasta veya hamileyseniz kesinlikle bir uzmana ve doktorunuza danışınız. Yapılan egzersizler bedeninize uygun olmalı ve bedeninizi yormamalıdır. Bir hareketi asla zorla yapmaya çalışmayınız. Aksi takdirde sağlığınızdan olabilirsiniz. Yoga yapılmaktadır bu alanın havalandırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca klimalı odalar vücudun sertleşerek esnemesine engellemektedir. Kesinlikle yemeklerden hemen sonra yoga yapılması uygun değildir.

Yoga İle Mutlu Olun

Yoganın Faydaları Nelerdir ?

Yoga vücut iltihaplanmasının önüne geçerek diyabet, kolesterol ve kanser gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yoga yapmak kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların önüne geçmektedir. Yoga yapmak kanserli hastaların yaşam kalitesini arttırarak kemoterapiden kaynaklanan kusma bulantı gibi semptomların önüne geçmektedir. Ayrıca kanserli hastaların ruhsal refaha ulaşmasında yardımcı olmaktadır. Yoga yapmak kas ağrılarını azaltmaktadır. Böylece sırt bel ve eklem ağrılarını hafifletmektedir.
Bütün bunların yanısıra gebelik döneminde yapılan yoga uyku kalitesini arttırarak uykuda dinlenme oranını arttırmaktadır. Astım ve akciğer hastalarının solunum fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Yoga yapmak aynı zamanda migreni de rahatlatmaktadır. Çünkü migrende etkili olan vagus sinirini uyararak migrenin sıklığını ve şiddetini azalmaktadır. Mantra esnasında çıkarılan seslerde oluşan titreşimler sinüslerin boşalmasını sağlayarak alerjilerin yatışmasına yardımcı olmaktadır.
Ayrıca yoga zihinsel olarak da birçok faydaya sahiptir. Yoga yapmak kortizol seviyesini düşürerek stresi azaltmaktadır. Ayrıca yoga sırasında yapılan meditasyon ve nefes egzersizlerinin zihni yatıştırması sebebiyle depresyonu da azaltmaktadır. Yoga odaklanmayı hedefleyen bir egzersiz olduğundan düzenli yoga yapmak odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu arttırmaktadır. Ayrıca olumlu yaklaşımla yapılan yoga öz saygınızı da arttırmanıza yardımcı olmaktadır. Yoga yapmak size farkındalık ve iç kuvvet vermektedir. Hatta öyle ki düzenli yoga yaptığınızda bir süre sonra sigarayı bile bıraktığınızı fark edeceksiniz. Yoga aynı zamanda çocukların duyularının, beden koordinasyonlarının ve motivasyonlarının da artmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Fazla Kilolar Nasıl Gizlenir Ve Neler Yapılabilir Okumak İçin Tıklayın

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar