Evde Yüz Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Sıradaki içerik:

Evde Yüz Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

sv

Gebelikte Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme Önerileri

398 okunma

Sevgili hanımlar hayatınızın belki de en heyecanlı ve önemli günlerine girdiniz. Elbette hayatın diğer anlarından daha hassas davranılması gerekir. Çünkü artık hem kadının hem de bebeğin hayatı söz konusudur. Bu yüzden hamilelik süresince dengeli ve doğru beslenme oldukça önemlidir.
Hamilelik sürecinde çok şekerli, çok tuzlu ve yağlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Tabi bunun yanında özellikle uyulması gereken bir liste yoktur fakat dengeli ve düzenli beslenmek en önemli husustur. Hamile kadınların meyve ve sebze tüketimi önemlidir. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yemek sağlık için oldukça önemlidir.Hem enerji hem de besin değeri açısından nişastalı yiyecekler tüketmek zengin vitamin ve lif kaynağı olmaları açısından anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken konu tüketilen yiyecekler rafineri ürünü değil kepekli veya tam buğday ürünler olmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Dikkat Çok Önemlidir

Protein tüketmek her insan gibi hamile kadınlar için de yüksek önem arz etmektedir. Protein grubu yemeklere kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, bakliyat gibi yiyecekler dahildir. Anne ve bebeklerin yeterli protein alabilmesi için bu yemeklerden haftada en az iki porsiyon alması çok önemlidir. Ayrıca gebelik sürecinde süt ve süt ürünlerinin tüketimi anne ve bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bu ürünlerden yarım yağlı ve yağsız süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı sert peynir tercih edilmelidir. Elbette bu ürünler mümkün olduğunca organik olmalıdır.
Bir uzman doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilaçlara vitamin ilaçları da dahildir. Fakat doktor kontrolünde alınabilecektir vitaminler: Bebeğin gelişimini desteklemek için folik asit kullanımı önerilmektedir. Kan akışındaki oksijen miktarını düzenlemek için demir kullanılabilmektedir. Ispanak, balık, fasulye gibi yiyecekler demir bakımından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca süt ve süt ürünleri tüketmeyen hanımlar için kalsiyum ve D vitamini önerilmektedir.

Huzur

Gebelikte Kesinlikle Uzak Durulması Gereken Besinler

Öncelikle belirtmeliyiz ki tüketilen her besinin yararlı olmasının yanında fazlası muhakkak zarar vermektedir. Bunun dışında günde 200 miligramdan fazla kafein tüketimi hamile kadınlar için risk taşımaktadır. Her insanın için zararlı olan alkol elbette hamile kadınları da olumsuz yönde etkilemektedir. Hamile kadınlarda alkol tüketimi bebeğe ciddi zararlar vermektedir. Gebelikte kalp krizi ve inme riskine karşın tuz tüketimi de büyük oranda azaltılmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar