Topuklu Ayakkabının Verdiği Ciddi Zararlar Nelerdir ?

Sıradaki içerik:

Topuklu Ayakkabının Verdiği Ciddi Zararlar Nelerdir ?

sv

Yüzünüzdeki Gözenekleri Sıkılaştırma Ve Kapatma

364 okunma

Yüzünüzdeki gözenekleri sıkılaştırma ve kapatma konusu son zamanların en çok merak edilen konularından biridir. Sevgili kadınlar, yüzümüzdeki gözenekler çok açık ve çirkin gözükebilirler. Bu durum bireylerin toplum arasında özgüven eksikliği yaşamasına ve utanmasına sebep olmaktadır. Tabi bu gözeneklerden kurtulmanın elbette farklı ve çok kolay yöntemleri vardır. Eğer bu gözeneklere evde çözüm uygulanacaksa bu çözümlerden biri buz uygulamasıdır. Evde kendiniz hazırlayacağınız buz küpleriyle yüzünüzde gözenekli kısımlarda 10-15 saniye masaj yapmak cildinizin sıkılaşmasını ve gözeneklerin kapatarak küçülmelerini sağlamaktadır. Elbette buz uygulamasını sadece temiz ve yeni olarak yıkanmaktadır bunu yüzünüze uygulamanız çok doğru olacaktır. Hazırlayacağınız buz küplerini isteğe göre su, soda veya gül suyundan hazırlayabilirsiniz. Soda ve gül suyu gözenekleri kapatırken aynı zamanda siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyip daha parlak bir cilde sahip olmayı sağlayacaktır.

Gözenek Sıkılaştırıcı Peeling

Gözeneklerin Sıkılaştırması

Gözenekler için evde uygulanacaktır bir diğer yöntem de karbonat yöntemidir. Biraz karbonat ve birkaç damla suyu karıştırıp macun haline getirin. Daha sonra bu macunu problemli yerlere sürüp 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Macun kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu yöntem de hem yüzünüzdeki gözeneklerden hem de siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Çünkü karbonat yüzünüzdeki yaş oranını düşürecektir bu yüzden akne oluşumunu da engelleyecektir.
Evde yapılması gereken bir diğer gözenek tedavisi de yumurta akı maskesidir. Bu maske de gözeneklerin sıkılaşıp daha küçük görünmesini sağlamaktadır. İki çiğ yumurtanın akı alınıp ¼ su bardağı portakal suyuyla iyice karıştırılarak yüze sürülür. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanır. Maskenin içerisinde bulunan portakal cildinizin daha parlak olmasını sağlamaktadır.

Gözeneklerin Kapatılması

Gözeneklerden kurtulmak için iyi bir cilt bakımı yapılmalıdır. İyi bir cilt bakımın ilk adımı ise yüzü temiz tutmaktır. Çünkü gözenekler yüzde biriken kir ve yağ ile tıkanınca daha geniş ve çirkin bir görünüme sahip olurlar. Bu yüzden yüz temiz tutularak kir ve yağ oranı en aza indirilmelidir. Yüzünüzü akşam yat adan önce ve sabahları cilt tipinize uygun sülfatsız temizleyicilerle yıkayın. Kesinlikle sıcak su yerine ılık su kullanılmalıdır. Çünkü sıcak su yüzünüzün buruşmasına ve kırışmasına sebep olmaktadır. Yüzü çok fazla yıkamak kuruluğa ve tahrişe sebep olabilir. Böylelikle daha fazla gözenek ortaya çıkar.
Yüzünüze haftada 2-3 kez peeling yapın. Çünkü peeling yüzünüzü ölü deri hücrelerinden arındıracaktır. Yüzünüzde olabildiğince küçük mikropartiküllü peelingler kullanın. Çünkü büyük mikropartiküllü peelingler yüzünü tahriş edebilir mikro düzeyde çizik ve yırtıklara sebep olabilir. Bu da yüzünüzün kötü görünmesine sebep olacaktır. Yüzünüzü temizlerken dairesel hareketlerle ovmak sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca eğer bütçeniz yetiyorsa bir tane yüz temizleme cihazı satın almak ellerinizi kullanmanızdan çok daha etkili olacaktır.

Yüzünüzdeki Gözenekleri Küçültme

Yüzünüzdeki Gözenekleri Küçültme

Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için nemlendirme olmazsa olmaz basamaklardandır. Eğer yoğun gözenekli bir cildiniz varsa komedojenik nemlendiricilerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bir nemlendirici alırken üzerinde komedojenik değildir yazmasına dikkat edilmelidir. Çünkü böyle nemlendiriciler gözenekleri tıkamadan nemlendirmekte ve nefes almasını sağlamaktadır. Ve ayrıca hassas bir cilde sahipseniz renkli ve kokulu nemlendiricilerden de uzak durmak sizin için iyi olacaktır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağ oranınızı dengeleyecek bir nemlendirici edinmelisiniz.
Yüzünüzdeki gözenekleri gidermeye kararlıysanız buhar tedavileri de sizin için iyi yöntemlerden biri olacaktır. Çünkü buhar gözenekleri açar ve içinde biriken yağ ve kiri boşaltır. Bir miktar suyu kaynatıp ısı geçirmeyen bir kaba dökünüz. Daha sonra başınız bir havluyla kapatıp yüzünüzü 10 dakika kadar buhara tutun. 10 dakika on sonunda yüzünüzü güzelce yıkayıp soğuk su çarpın. Yüzünüzü yıkamalısınız çünkü buhar gözeneklere biriken ve onları tıkayan yağ ve kiri temizlemez sadece onları çıkarır. Yüzünüzü güzelce yıkamanız buharla çıkan yağ ve kirden arınmasını sağlayacaktır. Daha sonra yüzünüze çarpacağınız soğuk su gözeneklerinizi kapatacaktır.

Gözeneklerin Kapatılması

Gözenek Sıkılaştırıcı Peeling

Yüzünüze kil maskesi yapın. Çünkü kil maskeleri gözeneklerinizi tıkayan kiri, yağı ve ölü hücreleri dışarıya çıkararak görünümlerini küçültecektir. Fakat herkes kendi cilt tipine uygun maskeyi seçmelidir. Eczanelerden veya kozmetik mağazalarından size uygun kil maskesini edinilebilmektedir ya da kendi kil maskesi evde yapılabilmektedir. Kil maskenizi sürüp yapışkan bir hal alana kadar bekleyin sonrada yüzünüzü ılık suyla durulayıp kurulayın. Kil maskesinin yüzünüzde tam kurumasına izin vermeyin çünkü bu yüzünüzü fazla kurutup tahriş edebilir. Ve bunu haftada en az bir kez tekrarlayın.
Son olarak kendinize iyi bakın. Sağlığınıza dikkat etmek cildinizin iyi görünmesinde çok büyük rol oynar. Tüketilen yiyecek içecekler burada büyük önem taşımaktadır. Cildin toksinleri dışarı atması, berrak ve parlak görünmesi için bol bol su içilmeli, dengeli beslenmeli ve düzenli egzersizler yapılmalıdır. Bazı yiyecekler cilt için diğerlerinden daha iyidir. Örneğin yağlı bir cilde sahip bireyler abur cubur ve yağlı yemeklerden kaçınmalı daha çok meyve, sebze ve tam tahıl gıdalar tercih edilmelidir. Ayrıca cilt tipi kalıtımsal bir şeydir. Gözeneklerini tamamen yok edemezsiniz ama daha az ve güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden kendiniz için elinizden geleni yapın ve kendinizi sevin.

Cilt Problemlerine Evde Doğal Çözümler Nelerdir ?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar